Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba, która przejawia się rumieniem, krostami oraz rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi na policzkach. Dotyka 10% populacji, w tym najczęściej kobiety o jasnej karnacji.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Skóra trądzikowa potrzebuje szczególnej troski. Do mycia twarzy najlepiej używać przegotowanej wody i dermokosmetyków, które nie zawierają składników podrażniających. Warto zrezygnować z alkoholu oraz z ostrych przypraw. Także promienie słoneczne mogą zaostrzyć objawy trądziku, dlatego wskazane jest, by stosować kremy z wysokim filtrem. Dermatolodzy odradzają peelingi, solarium, zabiegi kwasem oraz dermabrazję.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć?

Do tej pory specjaliści nie odkryli leku, który pomógłby uporać się z trądzikiem różowatym. Dostępne medykamenty łagodzą objawy, wpływają na lepszą kondycję skóry, ale nie przywracają jej stanu sprzed choroby. Jednak, dzięki staraniom współczesnej medycyny, prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego i zawodowego jest możliwe.

Metody leczenia

Aby acne rosacea (łac.) nie przejął kontroli nad skórą, konieczne są leki przypisywane na receptę. Lekarstwa bez recepty nie poradzą sobie z tą formą trądziku. Dermatolog wybierze maść lub antybiotyk zawierający któryś ze składników: metronidazol, kwas azelainowy, klindamecynę, tetracyklinę.
Chorzy powinni ograniczyć swoją reakcję na stres. Najlepiej, by zrezygnowali również z kąpieli w chlorowanej wodzie i preparatów glikokortykosteroidowych (GKS), które powodują zaostrzenie symptomów. Przedawkowane witaminy z grupy B, choroby tarczycy czy zaburzenia miesiączkowe także przyczyniają się do nasilenia objawów trądziku różowatego. Dlatego warto zatroszczyć się o to, by możliwe niepożądane czynniki wyeliminować (np. zrezygnować z pływania na basenie).

Kosmetyki dla skóry z trądzikiem różowatym

Idealne kosmetyki dla cery wrażliwej pozwalają skórze oddychać. Wskazane są podkłady i pudry transparentne, mineralne. Należy unikać kosmetyków na bazie alkoholu, który podrażnia i tak już delikatną skórę.


Powiązane kategorie:
Powiązane rozwiązania problemów: