Cera tłusta

Jest najczęstszym problemem nastolatków i osób przed 30. rokiem życia. Charakteryzuje się przede wszystkim nadmierną produkcją sebum. Osoby posiadające ten typ skóry mają widoczne rozszerzone ujścia mieszków włosowych, a twarz często nieestetycznie się błyszczy. Nieodpowiednio pielęgnowana, odpowiada problemami skórnymi, takimi jak trądzik.

Za jej wystąpienie najczęściej odpowiada burza hormonalna okresu dojrzewania, jednak bywa, że posiadają ją także dorośli. Cechuje ją nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych, co skutkuje ich blokowaniem i powstawaniem pryszczy oraz zaskórników. Cera tłusta jest grubsza od normalnej i zdecydowanie bardziej się świeci. Jest mniej wrażliwa na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, czy wiatr. Do jej zalet można zaliczyć fakt, iż w porównaniu do cery suchej jest bardziej jędrna, gładka i dłużej zachowuje młody wygląd. Jej główne obszary to czoło, nos, podbródek, plecy, ramiona i klatka piersiowa.

Jak każdy z typów skóry, cera sucha potrzebuje odpowiedniej dla siebie pielęgnacji. Wybierając kosmetyki, warto szukać tych, które mają w składzie cynk, miedź lub siarkę, ponieważ każdy z tych składników wpłynie korzystnie na pracę gruczołów łojowych. Ponadto przy wyborze kremu powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, czy został on stworzony bezpośrednio do cery tłustej, ponieważ takowe zawierają znacznie mniej substancji lipidowych. Na dzień wybierajmy zatem kremy matujące, a na noc regulujące nadmiar sebum. Niezbędne będzie także stosowanie toników antybakteryjnych, ale pod warunkiem, że nie zawierają więcej jak 10% alkoholu. Cotygodniowym rytuałem powinno stać się dla nas wykonanie peelingu i nałożenie maski oczyszczającej, zaś codziennym dokładne zmycie makijażu na noc.

Czego nie można? Pierwszą zasadą jest zaprzestanie mycia skóry mydłem i wodą z kranu. Najlepiej stosować do tego celu odpowiednie żele, zaś zmywać je wodą mineralną. Niewskazane są także nadmiar słońca i dotykanie twarzy rękoma, ponieważ powoduje to przeniesienie bakterii w jej obręb i tworzenie się wyprysków. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyciskać powstałych stanów zapalnych. Nie pomoże nam to w żaden sposób, a przysporzy jedynie nieestetycznych blizn. Za zaostrzenie się zmian trądzikowych nierzadko odpowiedzialne są papierosy i alkohol, dlatego osoby posiadające cerę tłustą powinny zrezygnować z tych używek.

Powiązane kategorie:
Powiązane rozwiązania problemów: