Czym myć twarz?

Tagi: szare mydło, oczyszczanie twarzy Kategoria: Pielęgnacja twarzy

Cerę powinniśmy oczyszczać dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Ni mniej, ni więcej, chyba że tego wymaga sytuacja. Zbyt częste mycie twarzy wysusza ją, zbyt rzadkie powoduje, że skóra nie oddycha.

Nikogo nie trzeba przekonywać jak istotną czynnością jest oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń i łoju. Rynek kosmetyczny ma do zaoferowania całą rzeszę specyfików, które mają uczynić nas posiadaczami świeżej skóry. Żeby ułatwić sobie decyzję, kierujmy się zasadą, im krótszy skład, tym cera bardziej zadowolona.

W urodowej tradycji zakorzenił się mit o szkodliwości mydła używanego do mycia twarzy. Tymczasem szare mydło lub mydło dla niemowląt okazuje się lepszą alternatywą dla żeli z drogerii. Dlaczego? Ponieważ jest tańsze, nie zawiera barwników i środków zapachowych, działa antybakteryjnie, przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Jeśli po jego użyciu odczuwa się nieprzyjemne ściągnięcie skóry (chyba jedyny minus) wystarczy a) użyć kremu nawilżającego lub b) kupić szare mydło z dodatkiem np. oleju lnianego. Efekt powinien być zadowalający.

Jeśli nie znamy się na biochemii kosmetyków, to szare mydło lub mydło dla niemowląt będzie strzałem w dziesiątkę. Kiedy kupujemy pianki i żele myjące w drogerii, narażamy się na kupno szkodliwego dla naszej skóry kosmetyku (np. zawierającego parabeny). Szare mydło natomiast jest odpowiednie dla każdej cery (może z wyjątkiem tej bardzo mocno przesuszonej), a wyjątkowo korzystne dla trądzikowej i wrażliwej.

Myć twarz można także żelem do higieny intymnej. To nie żart! Z uwagi na łagodne składniki nie ma problemu, by stosować go do oczyszczania całego ciała. Jeśli nadaje się do miejsc intymnych, doskonale sprawdzi się również na twarzy. W każdym razie nie podrażni jej, nie wysuszy i do tego dokładnie zmyje makijaż. Żel jest kosmetykiem, który powinien znaleźć się w torbie każdego podróżnika- oczyści twarz i można nim również umyć włosy.