Cudotwórcze suplementy diety wspomagające odchudzanie

Tagi: dieta, suplementy diety, odchudzanie, Kategoria: Dietetyka, żywienie

Czym w ogóle jest suplement diety? Jest to środek stosowany w celu uzupełnienia diety, zazwyczaj w witaminy i składniki mineralne bądź też inne elementy, które charakteryzują się efektem odżywczym lub fizjologicznym.

Istnieje szeroka rzesza fanów wszelkich suplementów, które mają nam w cudowny sposób pomóc. Najczęściej większość tych elementów występuję w naturalnej postaci w zdrowej i zbilansowanej diecie. Jednak żyjąc w szybkim tempie nie zawsze mamy czas na przygotowanie świeżych i pełnowartościowych posiłków, dlatego też tak chętnie sięgamy po wszelkie środki mające je nam zastąpić.
Nie lubimy czekać na efekty, dlatego wszelkie środki mające przyśpieszyć odchudzanie są przez nas mile widziane. Zazwyczaj zapominamy nawet o tym, że są to jedynie suplementy, które same niewiele zdziałają w walce o idealną wagę. Powinniśmy patrzeć na nie jako na element pomocniczy, o raczej drugorzędnym charakterze, który nie zastąpi nam diety i aktywności fizycznej.

Na Uniwersytecie w Oregon State przeprowadzono badania odnośnie skuteczności stosowania odchudzających suplementów. Sprawdzili oni około stu najbardziej popularnych środków i żaden z nich nie działał tak, by efekt odchudzania utrzymał się na dłużej. Jeśli któreś z nich rzeczywiście ułatwiają odchudzanie to może okazać się, że po zakończeniu kuracji zostaniemy szybko zaskoczeni niemiłym efektem jo-jo. Najgorzej wypadły suplementy opierające się na działaniu zielonej herbaty i błonnika. Bez połączenia z dietą i ćwiczeniami nie przynosiły one żadnego efektu, co więcej nawet w połączeniu z niskotłuszczową dietą efekty także nie były spektakularne. Niewiele lepiej wypadł chitozan, który blokuje absorpcję tłuszczy i węglowodanów. Podobnie jest z kofeiną, kwasem CLA czy efedryną, która z założenia pobudzać ma metabolizm. Podczas badań nie brano jednak pod uwagę aktywności fizycznej.

Okazuje się, że najbardziej skutecznym i zapewniającym długotrwałe efekty jest nic innego, jak dieta oparta na zdrowym, zbilansowanym jadłospisie oraz zwiększona aktywność fizyczna. Warto zastanowić się nie tylko nad kuracją trwającą określony odstęp czasu, a nad całkowitą zmianą stylu życia i sposobu odżywiania. Nasze ciało i samopoczucie na pewno wynagrodzi nam tą zmianę.