Botoks – co o nim wiesz?

Tagi: botoks, zmarszczki, medycyna estetyczna, Kategoria: Zabiegi kosmetologiczne

To jeden z najchętniej wybieranych przez kobiety zabiegów medycyny estetycznej. Botoks, bo o nim mowa, czyli toksyna botulinowa - jest najszerzej stosowanym środkiem do usuwania zmarszczek mimicznych oraz środkiem profilaktycznym. Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu w wyznaczone miejsca na twarzy, który paraliżuje impulsy nerwowe. W wyniku tego mięśnie twarzy nie są zdolne do ruchu i nie wywołują zmarszczek. Odpowiemy na najczęstsze pytania kobiet dotyczące botoksu.

Czy botoks paraliżuje całą twarz?
Co prawda toksyna botulinowa paraliżuje mięśnie, ale tylko miejsca w którym została zastosowana. Obstrzykuje się tylko te miejsca, w których ruch odpowiedzialny jest za zmarszczki. Zdarzają się sytuacje gdy lekarz poda zbyt dużą ilość botoksu lub w nieodpowiednie miejsce. Wówczas pozostaje tylko czekać, aż trucizna przestanie działać. Stąd tak ważny jest wybór doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

Zabieg tylko dla starszych osób?
Utarło się, że zabiegowi wstrzyknięciu botoksu poddają się tylko dojrzali ludzie. To nie prawda, bo zabieg można wykonać u osoby w każdym wieku. Co ciekawe u osób, które często poddawały się wstrzykiwaniu botoksu zauważyć można osłabienie mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne, dzięki czemu jesteśmy w stanie opóźnić procesy starzenia.

Zabieg trwa dosłownie chwilę.
To prawda. Wstrzyknięcie trucizny botulinowej zajmuje sprawnemu lekarzowi zaledwie moment. Co ciekawe zabieg jest praktycznie bezbolesny i porównywalny do ukąszenia komara. Dodatkowo specjalista schładza wcześniej skórę, by ból był jeszcze mniejszy. Po zabiegu nie zostają żadne blizny, a jedyną niedogodnością jest unikanie schylania się bezpośrednio po obstrzyknięciu.

Czy ryzyko powikłań jest duże?
Każdy zabieg, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości skóry wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak jeśli zabieg wykonujemy w renomowanej klinice przez doświadczonego lekarza to możemy czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy również, że wszystkie preparaty stosowane w medycynie estetycznej mają działanie ograniczone czasowo. Czyli wszystkie zmiany są odwracalne.

Botoks to zabieg dla bogatych.
To kolejny mit związany z medycyna estetyczną. Tak na prawdę jest stosunkowo tani - wystarczy odłożyć ok. 200zł miesięcznie, na 2 zabiegi w ciągu roku, by cieszyć się rezultatami przez kolejne 2-3 lata. Niektóre kobiety są zdania, że wolą zrezygnować z drogich kremów na rzecz kilku zabiegów botoksu. Uważają, że efekty są dużo lepsze, a młody wygląd daje im poczucie swojej wartości i pewność siebie.

Botoks leczy nadpotliwość.
Z pomocą botoksu można skutecznie zapobiegać nadmiernemu poceniu pach, dłoni oraz stóp. Oczywiście trzeba najpierw wykluczyć obecność innych chorób, których objawem jest właśnie nadpotliwość. Dobrze wykonany zabieg potrafi ograniczyć pocenie do jednego roku.

Toksyna botulinowa przysłużyła się medycynie tradycyjnej jak i estetycznej. Jest to stosunkowo bezpieczna metoda poprawy urody, jednak pamiętajmy - w nadmiarze wszystko szkodzi. Zachowajmy zatem zdrowy rozsądek przy stosowaniu jakichkolwiek zabiegów poprawiających naturę.