Bezpieczeństwo tatuażu

Tagi: tatuaż Kategoria: Tatuaże, piercing, henna

Tatuaż staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego, gdyż za jego pomocą możemy wyrazić siebie lub po prostu ozdobić swoje ciało. Nie należy jednak zapominać, że z wykonaniem tatuażu wiązać mogą się komplikacje. Warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę i jakich salonów tatuażu unikać.

Przed wykonaniem tatuażu powinniśmy zasięgnąć opinii znajomych lub na forach internetowych odnośnie renomy salonów w naszym mieście. Często wysokie ceny tatuażu nie muszą świadczyć o umiejętnościach tatuażysty. Warto sprawdzić czy salon posiada autoklaw oraz specjalny pojemnik na zużyte materiały. Przypatrzmy się co tatuażysta robi z resztkami tuszu po tatuowaniu. Pod żadnym pozorem nie może zlewać go z powrotem do pojemnika, gdyż grozi to przeniesieniem wirusów i bakterii na innych klientów. Tatuażysta obowiązkowo musi mieć założone rękawiczki jednorazowe, najlepiej lateksowe, gdyż nie powodują uczuleń. Igły muszą być nowe i wyciągane dopiero przed zabiegiem na oczach klienta. Pozostałe wymienne części maszynki powinny być poddane wcześniejszej sterylizacji w autoklawie lub również być jednorazowe. Wszystkie blaty, leżanki i maszynki powinny być owinięte folią.

Jeśli już jednak wybraliśmy salon i jesteśmy na 100% przekonani, że chcemy mieć tatuaż to warto wcześniej wykonać badanie krwi, by sprawdzić czy nasz układ odpornościowy funkcjonuje bez zarzutu. To pozwoli nam później uniknąć komplikacji spowodowanymi złym gojeniem tatuażu.

Po zabiegu powinniśmy już sami dbać o nowy „malunek” na naszej skórze. Należy przestrzegać zaleceń tatuażysty i nie doprowadzić do zabrudzenia rany. Zaniedbanie tatuażu grozi nie tylko zniekształceniem tatuażu, ale również zakażeniami bakteryjnymi.