10 przykazań zdrowej skóry

Tagi: zdrowa skóra, pielęgnacja, ochrona skóry Kategoria: Pielęgnacja ciała

Latem, gdy temperatury przekraczają 30 stopni, skóra musi zmagać się z ekstremalnymi warunkami. Może się okazać, że po tych kilku miesiącach nasza skóra będzie potrzebowała regeneracji. Co zrobić, by tak się nie stało? Oto 10 przykazań, które należy przestrzegać, by długo cieszyć się zdrową skórą.

1. Chroń
Ważne, byś zadbała o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Pomocne tu będą wszelkiego rodzaje filtry UVA i UVB. Warto wybierać takie, które zawierają te dwie ochrony jednocześnie, gdyż część środków zawiera tylko jeden z nich. Istotny jest też faktor kremu – im wyższy tym lepiej chroni przed szkodliwym dla naszej skóry promieniowaniem. Najniższym skutecznym faktorem będzie SPF 30, jednak specjaliści zalecają jednak wyższe – SPF 50.

2. Zapobiegaj
Stary mit, że terapia szokowa najlepiej „zahartuje” skórę jest błędny. To właśnie te jednorazowe, gwałtowne oparzenia wyrządzają w komórkach skóry największe spustoszenie – powodują przyspieszone starzenie oraz zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych w przyszłości. Najbezpieczniej jest unikać zwiększonej ekspozycji na słońce oraz nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

3. Wspomagaj
Badania dowodzą, że aż 80% zmarszczek powstaje z wyniku nadmiernego opalania. Podczas ekspozycji na słonce w organizmie wytwarzają się wolne rodniki, które odpowiedzialne są za starzenie skóry. Aby zredukować ich szkodliwość powinniśmy dostarczać organizmowi antyutleniaczy, zawartych w brokułach, marchwi, pomidorach czy szpinaku.

4. Nawilżaj
Pamiętajmy, by przed opalaniem stosować kremy nawilżające, a po – natłuszczające. To zapobiegnie wysuszeniu skóry. Nawadniać organizm powinniśmy również od środka, dostarczając mu przynajmniej 2 litry wody dziennie.

5. Regeneruj
Jako środek na zredukowanie negatywnych skutków nadmiernego opalania polecana jest mezoterapia. Zabieg ten zaopatrzy skórę w substancje aktywne i niezbędne witaminy oraz mikroelementy. Po mezoterapii skóra będzie wypoczęta, wolna od stresu oksydacyjnego.

6. Unikaj chemii
A przede wszystkim preparatów uczulających i dużej ilości perfum. Niekiedy również zioła mogą być przyczyną przykrych konsekwencji, jak np. dziurawiec czy nagietek. Warto wówczas wybrać również letnie wersje perfum, gdyż nie powodują one przebarwień.

7. Złuszczaj
Nawet latem warto usuwać nadmierną ilość naskórka, mimo że najlepszym czasem na to jest jesień i wiosna. Odpowiednie zabiegi zregenerują i oczyszczą skórę oraz ujednolicą jej koloryt.

8. Wystrzegaj się depilacji laserowej
Chodzi tu tylko o okres lata, gdy skóra już dodatkowo jest narażona na przebarwienia.

9. Bądź naturalna
Latem lepiej ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków, dając skórze „pooddychać”, a zdrowa opalenizna sprawi, ze nawet bez makijażu będziesz pięknie wyglądac.

10. Bądź konsekwentna
Jeśli jesteś w trakcie leczenia, nie zaprzestawaj jej na okres wakacji. Szczególnie wtedy skóra będzie potrzebować odpowiedniej kuracji, gdyż słońce nasila efekty choroby.